Speedy courier delivery
Fair shipping charges worldwide

Long Gambeson with Detachable Sleeves and Leather, natural-brown

Item no.:  ULF-CL-29
€189.99

Prices incl. VAT plus shipping costs

Size:

Ärmlös gambeson med handgjorda detaljer, brun Detaljer: - Yttermaterial: 330gsm canvas...more
Product information "Long Gambeson with Detachable Sleeves and Leather, natural-brown"

Ärmlös gambeson med handgjorda detaljer, brun

Detaljer:
- Yttermaterial: 330gsm canvas tillverkad av 100% bomull
- Foder: 100% bomull
- Stoppning: 100% polyester
- Läderdetaljer (innehåller icke textila delar av animaliskt ursprung)
- Tillgängliga storlekar: M, L, XL, XXL
- Total längd för storlek L: ca 98 cm (mätt från högsta axelpartiet)
- Färg: brun (finns även i svart)

En gambeson, även kallad jerkin eller aceton, är nästan oumbärlig för fri- och uppvisningskamper. Gambeson bars under kedje- och plåtrustningar under senmedeltiden. Den ökade komforten i riddarens rustning och kunde också skydda mot fiendens slag, vilket minskade risken för skador.

Den här gambesonen i begagnat utförande från Ulfberth är tillverkad av tre lager tyg: ett yttre lager av bomullstyg (canvas), ett vadderingslager av polyester och ett bomullsfoder. De vertikala och diagonala sömmarna fixerar vadderingen och gör den mer bekväm att bära. Handapplicerade ringar i bröstområdet ger denna gambeson en robust karaktär. En patch, många handsydda detaljer och en speciell tvätt ger denna gambeson en vintage-karaktär. Läderdetaljerna och det kontrastfärgade fodret ger en fin kontrast. Sidorna och halsringningen är avslutade med nät för att göra den bekväm att bära.

 

Storlekstabell - Topp för herr
StorlekSMLXLXXL
Bröstomfång (i cm)92100108116120


Hur man hittar rätt storlek:
För att bestämma din klänningsstorlek baserat på dina kroppsmått, mät horisontellt på den bredaste punkten. För toppar, ta ditt bröstmått som en guide. Om du är mellan två storlekar rekommenderar vi att du väljer den större. Komforttillägg ingår i mönstret.

Observera:
Det är endast gambesonen som säljs här! De andra artiklarna finns tillgängliga separat i vår onlinebutik.

Detta är en produkt från ULFBERTH®.

Manufacturer: Battle-Merchant Wacken GmbH & Co. KG, Gehrn 4, 25596 Wacken
Contact: info@battlemerchant.com

Links related to "Long Gambeson with Detachable Sleeves and Leather, natural-brown"
Read, write and discuss reviewsmore

Only real consumers can give a rating and write a written review. The stars show an average of all reviews. We publish positive and negative reviews after our review.

Customer reviews for "Long Gambeson with Detachable Sleeves and Leather, natural-brown"
Write a review
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are mandatory.

I have read the data protection declaration.

Last viewed